Opleiding Theatermaker

Opleiding Theatermaker

Deeltijd opleiding Theatermaker

Regisseren is een boeiende uitdaging voor mensen met een fascinatie voor theater, artistieke ideeën en leidinggevende capaciteiten, die graag met anderen een creatief proces willen aangaan. Deze opleiding traint toekomstige regisseurs in het begeleiden van spelers naar een verrassende theatervoorstelling.

De deeltijdopleiding Theatermaker zoekt gedreven mensen die weten wat er in de wereld te koop is en daar ook iets over te melden hebben. Mensen die bol staan van het spelplezier en dat anderen ook willen laten ervaren. Mensen die graag met mensen werken, maar die ook graag naar het theater gaan en zich in het werk van professionele makers verdiepen. 

In september 2013 gaat de opleiding van start met een nieuwe groep. Het selectieweekend is op 8 en 9 september en op 22 juni a.s. is er een open dag!


Gedurende deze driejarige deeltijd opleiding:
■ Krijg je theoretische kennis over het theater maken in al zijn verschijningsvormen aangereikt.
■ Je ontwikkelt je creatieve, praktische, communicatieve en didactische vaardigheden en krijgt inzicht in het creatieve proces.
■ Je leert te werken met de groepsdynamiek en je leert de mogelijkheden, vaardigheden en beperkingen van spelers optimaal te benutten.

Voor wie?
■ theaterliefhebbers met regieambitie
■ Docenten, die (binnen hun lessen) met theater werken
■ werknemers in de maatschappelijke sector, die bijzondere (theater) projecten willen doen met specifieke doelgroepen
■ Iedereen die iets met een groep mensen wil bereiken en daar de technieken die theater biedt bij in wil zetten.

Na afronding
Als je de opleiding met succes hebt afgerond krijg je een landelijk erkend diploma en kun je aan de slag als theatermaker voor de amateurkunst. De competenties die je in de drie jaar hebt opgebouwd met betrekking tot het coachen van je spelers kun je ook inzetten op andere vakgebieden.

Als regisseur van een theaterproductie ben je een spin in het web. Je bewaakt het hele repetitieproces.
■ Je weet aan de ene kant waar je eigen fascinatie ligt, maar geeft aan de andere kant spelers ruimte om ideeën te ontwikkelen, brengt deze samen, analyseert en maakt keuzes.
■ Je kan conceptueel denken en plaatst ideeën in een theatrale context,
■ Je geeft leiding aan alles wat met vormgeving te maken heeft; ontwikkelt hierover ideeën en zorgt dat deze in samenhang met het spel een consequent beeld vormen.
■ Je begeleidt spelers in het vormgeven van de rol, het behandelen van de tekst en het komen tot samenspel.

Duur en studielast van de opleiding
De opleiding duurt drie jaar en is van start gegaan in september 2011. In september 2013 gaat een nieuwe groep starten.
Er wordt op de donderdagavonden gewerkt van 19.30 – 22.00 en er zijn 8 werkweekenden.
In het eerste en tweede jaar heb je in totaal 210 uur les. Daarnaast lees je veel stukken en bereidt je de lessen voor. Daar trek je zo’n 60 uur per lesjaar voor uit.
Het derde jaar is het stagejaar. Naast het schrijven en bespreken van een regieplan en het regisseren/maken van een voorstelling, worden verschillende intervisiebijeenkomsten en een previewbijeenkomst georganiseerd.
Gedurende de hele opleiding houdt de deelnemer een studiedossier bij.
Er is een aanwezigheidsplicht van 80%.

Selectieweekend
Voor deelname aan de opleiding heb je geen vooropleiding nodig. Wel is het van belang dat je de nodige spelervaring, creativiteit en flexibili­teit bezit.
Voor aanvang van de opleiding zijn er selectieweekenden waarin aan verschillende elementen uit de opleiding wordt gewerkt.

Het selectieweekend is op zaterdag 8 en zondag 9 september 2013

Tijdens een selectieweekend kun je ervaren of de opleiding iets voor je is. De docenten kijken of je in aanmerking komt voor de opleiding.
Voor deelname aan de opleiding is het volgen van een selectieweekend verplicht.

 

Eerste jaar
In het eerste jaar bouw je aan het fundament van je regievaardigheden en theaterkennis.
Het accent ligt op spelinzicht (elementair spel, tekst, improvisatie), regieverkenning (semiotiek, spelbegeleiding), regietoepassing (regisseren van een scène), basisdrama­turgie (lezen en interpreteren van teksten, theatergeschiedenis en leren conceptueel denken).
Een goed regisseur hoeft geen geroutineerd speler te zijn, maar heeft wel een grondige kennis van spel. Door zelf te spelen, als speler begeleid te worden, leer je anderen begeleiden.

Tweede jaar
In het tweede jaar duik je de diepte in. Je werkt aan je eigen autonome kunstenaarschap. Je ontwikkelt een persoonlijke stijl van leidinggeven en bouwt aan een visie op theater en de mogelijkheden daarvan.
In dit jaar maak je zelf een aantal korte presentaties. De dramaturgielessen staan voor een deel in het verlengde van het eerste jaar, maar het accent komt steeds meer te liggen op het conceptueel en praktisch dramaturgisch denken en werken.
In de werkweekenden kun je verder specialiseren in een bepaalde richting. De opleiding gaat zoveel mogelijk in op de behoeften van de deelnemers.

Derde jaar
In het derde jaar maak je volledig zelfstandig een avondvullende productie bij een amateurtheatergroep. Voorafgaand aan de stage heb je contact gezocht met een theatergroep, een regieplan geschreven volgens de richtlijnen uit het leerplan en dit plan besproken en verdedigd.

Je wordt ± 6 avonden individueel begeleid in het werken met een groep. Dit gebeurt door één van de hoofddocenten op de repetitieavond. Naast deze begelei­ding zijn er enkele intervisie­bijeenkomsten waarin gezamenlijk wordt gewerkt aan de hand van praktijkvoorbeelden, problemen en vragen.

Daarnaast is er een previewbijeenkomst waarin de groepen en de regisseurs een klein deel van de examenvoorstelling aan elkaar en geïnteresseerd publiek laten zien.

Literatuurstudie en repertoirekennis
Gedurende de gehele opleiding lees je vaklitera­tuur en bezoek je voorstellingen. In het eerste en tweede jaar worden boeken en voorstellingen besproken. Je leest minimaal een verplicht aantal toneelstukken.

Studiedossier
Je leert aan de hand van een persoonlijk studiedossier gestructureerd en zelfstandig te werken. Samenwerking met zowel mededeelnemers als individuele begeleiding vindt aan de hand van dit dossier plaats. Aan het eind van de opleiding, tijdens het eindgesprek, wordt dit studiedossier ter inzage voorgelegd aan de gecommitteerde.
Het studiedossier wordt voor iedere deelnemer in een webomgeving ingericht. Hierbij moet je denken aan een applicatie als Googledocs.

Docententeam
Alle docenten zijn gekwalificeerd. Zij hebben een relevante HBO opleiding of hoger, zijn zelf nog actief in het theatervak en hebben ruime ervaring in het begeleiden en coachen van cursisten.

Uitvoering
De deeltijd opleiding theatermaker wordt in Gelderland georganiseerd door Stichting Huis van Puck. Huis van Puck is een door de provincie Gelderland en gemeente Arnhem gesubsidieerd centrum voor amateurpodiumkunsten. Wij hebben ruime ervaring in het begeleiden en adviseren van theatermakers, groepen en spelers. De lessen vinden plaats in onze theaterzaal, aan de Klarendalseweg 193 in Arnhem.

Diploma
Deelnemers die de opleiding met goed gevolg hebben doorlopen krijgen een landelijk erkend diploma “theaterregisseur voor de amateurkunst” uitgereikt.
Stichting Kunstkeur toetst de opleiding aan de landelijke eisen.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Overige praktische informatie

Na inschrijving ontvang je het programma van het selectieweekend en het rooster van het eerste jaar.

Kosten:
Selectieweekend € 75,-
Eerste/tweede jaar € 1700,--
Stagejaar € 850,-- ( deelnemer) en € 850,-- ( de theatergroep waar je stage loopt)
Totale studiekosten € 5175,--

Termijnbetaling is mogelijk in overleg met de opleiding.

De opleiding (inclusief de selectie) kan uitsluitend van start gaan met minimaal 16 deelnemers.