vorige pagina
 

Voorstelling

De KOM-pagnie

Wasserspiel

De Geheime Goudvis laat met Wasserspiel een 'vloeibare' montagevoorstelling zien die zijn zeggingskracht ontleent aan de uitstraling, de fysieke overgave en de persoonlijkheid van de speler. Een voorstelling met dans, spel, tekst en beweging.

Wasserspiel is gemaakt onder leiding van regisseur Peter Löhr en choreograaf Inet Arts en wordt gespeeld door 12 mensen.

Extra voorstellingen:

Zaterdag 21 januari 20.30 (uitverkocht)
Zondag 22 januari 15.30 (uitverkocht)
"De Zaal" Nijhoffstraat 42 te Arnhem

Speeldata:

Zaterdag 12 November Cultureel Centrum De Kinkel Bemmel Aanvang 20.30
Donderdag 17 November De Zaal Nijhoffstraat 42 Arnhem  Aanvang 20.30
Vrijdag 18 November De Zaal Nijhoffstraat 42 Arnhem Aanvang 20.30
Zaterdag 19 November De Zaal Nijhoffstraat 42 Arnhem Aanvang 20.30
Vrijdag 25 November De Zaal Nijhoffstraat 42 Arnhem Aanvang 20.30
Zaterdag 26 November De Zaal Nijhoffstraat 42 Arnhem Aanvang 20.30
Zondag 27 November De Zaal Nijhoffstraat 42 Arnhem Aanvang 15.30

Reserveren voor voorstellingen in De Zaal Arnhem via geheimegoudvis@xs4all.nl of www.geheimegoudvis.nl
(Beperkte toeschouwerscapaciteit)


de Gelderlander donderdag 17 november 2005

Uithangbord voor toplaag

Experimenteel theater voor amateurs. Arnhemmer Peter Löhr heeft er zijn visitekaartje van gemaakt. Als geen ander is hij in staat amateurtoneelspelers barrières te laten doorbreken.

MARTIN HERMENS

Een 'gewoon' theaterstuk maken is aan hem niet besteed. Sterker nog: de regeltjes die doorgaans gelden bij het produceren van een toneelvoorstelling lapt Arnhemmer Peter Löhr het aan zijn laars. ,,Wat mij betreft hoeft in een voorstelling niet alles te kloppen, als ik het met mijn gevoel maar begrijp." klinkt zweverig, erkent hij meteen.

"In mijn werkwijze zit iets ongrijpbaars. Ik wil niet alles van tevoren weten. Als kunstenaar moet je dingen doen vanuit je gevoel. In een voorstelling schuilt natuurlijk wel een bepaalde lijn. Maar op het moment dat ik zon lijn te duidelijk maak, ga ik te veel uitleggen. Ik vertrouw liever op mijn gevoel dat de zaken kloppen."Dat Löhr daar niet altijd uitkomt, is een feit dat hij op de koop toeneemt. ,,Soms is er sprake van een soort onmacht. Dan weet ik ook niet wat ik met een voorstelling wil. In zo'n geval zoek ik niet naar allerlei verklaringen, want krijg je zo'n gebakken lucht verhaal.
Ik wil dynamisch en levenslustig theater maken en hoop dat mensen daar met plezier naar kijken. Dat ze het gevoel krijgen: ik wil meedoen!"

Löhr werd in 1967 geboren in Winschoten. Hij volgde de bakkersschool in Wageningen, woonde een tijdje in Zutphen om uiteindelijk in Arnhem zijn stekkie te vinden. Vijftien jaar speelde hij amateurtoneel bij het Arnhemse gezelschap WAK. Na een regieopleiding bij de Stichting Kunst en Cultuur Gelderland maakte Löhr de definitieve keuze voor het theater. Hij volgde de vier jaar durende opleiding docent drama aan de Hogeschool voor de Kunsten Utrecht. Tegenwoordig is hij werkzaam als docent bij onder andere Het Domein, toneelgroep Oostpool en de jongerentheaterschool in Tiel. Als regisseur is hij betrokken bij De Geheime Goudvis, een jong Amhems amateurgezelschap dat eigenzinnige voorstellingen maakt.

"Bij die club kan ik mijn artistieke signatuur verder ontwikkelen", vertelt hij. De mensen van De Geheime Goudvis kiezen er heel bewust voor om in mijn wereld mee te gaan. Dat schept een hoop vrijheid omdat alles kan."

Meer dan de helft van alle amateurtoneelgroepen in ons land is volgens Löhr naar binnen gericht. ,,Het sociale aspect is vaak belangrijker dan het artistieke. Daar is niets mis mee. Ik werk echter liever met de toplaag uit die amateurwereld. Dat heeft met ego te maken, ja. Ik wil mooie, goede dingen maken die kunnen fungeren als een uithangbord voor het amateurtheater." De spelers die zich bij De Geheime Goudvis aanmelden, zoeken naar een andere manier van theater maken. ,,Ik ben geen regisseur voor een repertoirestuk; ik vind het veel interessanter om zelf iets te maken. Wie mij vraagt, weet dat er geëxperimenteerd gaat worden Ik zoek graag de gekte op. Ik zie mezelf niet alleen als regisseur, maar ook als docent. Ik werk graag aan de ontwikkeling van het bewustzijn van spelers. Professionals zijn daarin getraind, voor hen is dat iets vanzelfsprekends. Voor amateurs niet."

Voordat er een voorstelling wordt gemaakt, neemt Löhr zijn spelers mee in een soort laboratorium. Hij geeft ze dan vreemde, abstracte opdrachten waarmee hij een beroep doet op de eigen creativiteit en ideeën van de spelers.,,Daaruit ontstaan bizarre, maar ook mooie dingen die je nooit zelf had kunnen bedenken, maar die wel te gebruiken zijn in een voorstelling. De spelers worden zo een soort bron, waaruit ik materiaal haal voor een productie."Een snelkookpan noemt Löhr dat laboratorium ook wel. ,,Ik vind het een genot om te kijken naar hoe mensen hun eigen schroom overwinnen. Deze werkwijze brengt een hoop onzekerheid met zich mee. Ook voor mij. Dat betekent dat iedereen, spelers en regisseur, vertrouwen moet hebben in elkaar. Dat lukt met deze club. We maken van die onzekerheid geen probleem, maar gebruiken haar als een grote positieve kracht."

Op een dergelijke manier is de nieuwe voorstelling Wasserspiel ontstaan, Het enige dat ik vooraf wist, was dat ik iets met een badkuip wilde maken", zo legt Löhr het ontstaansproces uit. ,,We hebben een aantal badkuipen verzameld en zijn daarop gaan associëren. In alle ideeën die naar boven kwamen, was een belangrijke rol weggelegd voor de spelende mens. Ook de ongrijpbare magie van het kinderspel kwam naar hoven drijven."

Waar Wasserspiel over gaat, moet je hem niet vragen. ,,Voor mij is het allemaal heel logisch wat er gebeurt; deze voorstelling hangt niet als los zand aan elkaar. Het is een combinatie van muziek, dans en beeldend theater. De spelers gaan voluit. Ik heb in het begin wakker gelegen van de vraag 'wat wil ik hier nou mee?' Dan zoek ik naar de grenzen waarbinnen alles zich beweegt."

Sinds vorige week is die onrust weg. ,,Omdat ik gezien heb dat de voorstelling de goede kant op gaat. Alle spelers begrijpen waar ze mee bezig zijn. Deze mensen brengen iets heel puurs. Daar voel ik me prettig bij."